-
Free shipping €100
-
30 day return
-
Warranty 1 year
Hurry and get discounts on all Apple devices up to 20%
Sale_coupon_20
236,99 € Original price was: 236,99 €.190,99 €Current price is: 190,99 €.
Constant motion of light and shadow
Delicate and exquisite
With the large camera deco, we embrace diversity and add delicate textures, presenting a dynamic gloss under different light and shadow, making it more exquisite.
Aesthetic sophistication
Premium design
Elegant glass back
Transparent mirror sheen
Made of glass, the cover imparts an elegant lustre.
Matte leather-like texture
Calm and more sophisticated
Delicate to the touch with extraordinary texture. It’s not easily stained by fingerprints, so you can use it worry-free.
Super slim body
More slim and fashionable
The ultra-thin design, paired with the clean flat frame, appears exquisite and stylish. Hold the phone with one hand to embrace trends and lightness.
6.71″ Dot Drop display
Stunning size
6.71″ HD+ display with DC dimming for better eye protection. An extraordinarily large display offers a wider viewing area, instantly drawing you in whether you’re watching movies or playing games.
90Hz high refresh rate
Smooth and silky appearance
This high refresh rate display brings a much smoother experience than traditional 60Hz displays, making it more seamless to browse social and shopping apps, and web pages.
AI dual camera system
Excellent photos in any scenario
Omnipotent intelligent imaging delivers beautiful scenery and portrait photos. The HDR mode allows for more details when shooting against light.
Soft-light ring
Still captivating at night
The front camera not only beautifies the photographer but also has a soft-light ring to naturally brighten the face, making you stand out even in the dark.
filmCamera
Make creation more vibrant
Now, you can easily capture artistic moments with rich camera features and a variety of classic film filters.
Dual unlock methods
Safe and convenient
You can choose the side fingerprint or AI face to easily unlock your phone. Suitable for more unlocking scenarios, safer and more convenient.
Supports up to 1TB expandable storage
Massive storage space
Not only does it have the maximum 128GB storage for its class, but it can be expanded up to 1TB of storage space. It easily fits all your favorite movies and TV shows so you don’t have to worry about missing anything.
Memory extension
Smooth operation
With RAM expansion technology, Redmi A3 can expand its 4GB hardware capacity to 8GB, making the system run smoother and apps load faster.
USB Type-C port
Provide a USB Type-C port supporting 10W charging. 5000mAh ultra-large battery, reducing battery life anxiety and ensuring full-day range.
Octa-core processor
Say goodbye to lags
Powerful octa-core processor with a maximum CPU frequency of 2.2GHz, more balanced performance, reduced lags, and more fun to enjoy.
Corning® Gorilla® Glass screen
Reliable protection
Android 14
2 Android major updates + 3 years of security patch updates help your mobile system keep up with the times.
| Display diagonal: | 6.71 “ |
|---|---|
| Display resolution: | 1650 x 720 |
| Internal storage capacity: | 64 GB |
| Generation von Mobilfunknetzen: | 4G |
| Operating system installed: | Android 14 |
| Processor family: | MediaTek |
| Product colour: | Green |
| RAM capacity: | 3 GB |
| SIM card capability: | Dual SIM |
| Rear camera resolution (numeric): | 8 MP |
| Front camera resolution (numeric): | 5 MP |
| Battery capacity: | 5000 mAh |
| Compatible memory cards: | MicroSD (TransFlash) |
No account yet?
Create an AccountWir verwenden Cookies, um Ihr Erlebnis auf unserer Website zu verbessern. Durch die Nutzung unserer Website erklären Sie sich mit der Verwendung von Cookies einverstanden.
Verwalten Sie unten Ihre Cookie-Einstellungen:
Unverzichtbare Cookies ermöglichen grundlegende Funktionen und sind für das ordnungsgemäße Funktionieren der Website erforderlich.
Diese Cookies werden benötigt, um auf dieser Website Kommentare zu hinterlassen.
Diese Cookies werden zur Verwaltung der Anmeldefunktion auf dieser Website verwendet.
Stripe is a payment processing platform that enables businesses to accept online payments securely and efficiently.
Service URL: stripe.com (opens in a new window)
Statistik-Cookies erfassen Informationen anonym. Diese Informationen helfen uns zu verstehen, wie Besucher unsere Website nutzen.
SourceBuster wird von WooCommerce zur Zuordnung von Bestellungen anhand der Nutzerquelle verwendet.
You can find more information in our Cookie Policy and Warranty Terms.