-
Free shipping €100
-
30 day return
-
Warranty 1 year
Hurry and get discounts on all Apple devices up to 20%
Sale_coupon_20
673,99 €
Excellent washing – in less than 1 hour. Only at 30 °C. Gentle care for clothes.
The 8000 PowerCare washing machine uses unique technology to quickly pre-mix the detergent, ensuring that it is evenly sprayed onto your clothes, providing remarkable cleanliness. Activating the detergent’s power even at 30 °C to achieve outstanding washing results in less than an hour.
| producer | AEG |
| width | 59.7 |
| height | 84.7 |
| depth | 63.1 |
| weight | 76.5 |
| display | Yes |
| washing machine type | front-loader |
| max. load capacity | 10 |
| spin speed | 1400 |
| spin performance class | B |
| energy class | A |
| additional washing programs | PowerClean 59 min, delicates, 20 min 3 Kg, hygiene |
| additional functions | My AEG Care app |
| colour | white |
| panel language | english |
| installation type | free-standing |
| water consumption per cycle | 47 |
| program length | 230 |
| airborne acoustical noise emission rating | B |
| number of the regulation | 2019/2014 |
| energy consumption | 51 |
| total depth | 66 |
| Energy efficiency class: | A |
|---|---|
| Product colour: | White |
| Rated capacity: | 10 kg |
| Noise emission class: | B |
| Energy consumption per 100 cycles: | 51 kWh |
| Height: | 850 mm |
| Depth: | 660 mm |
| Width: | 600 mm |
| Noise level: | 75 dB |
No account yet?
Create an AccountWe use cookies to improve your experience on our site. By using our site, you consent to cookies.
Manage your cookie preferences below:
Essential cookies enable basic functions and are necessary for the proper function of the website.
These cookies are needed for adding comments on this website.
These cookies are used for managing login functionality on this website.
Stripe is a payment processing platform that enables businesses to accept online payments securely and efficiently.
Service URL: stripe.com (opens in a new window)
Statistics cookies collect information anonymously. This information helps us understand how visitors use our website.
SourceBuster is used by WooCommerce for order attribution based on user source.
You can find more information in our Cookie Policy and Warranty Terms.