-
Free shipping €100
-
30 day return
-
Warranty 1 year
Hurry and get discounts on all Apple devices up to 20%
Sale_coupon_20
243,99 €
Talk with Gemini about anything you see
Speak freely and naturally with Gemini Live to get information in real time. Share your moments through the camera to ask for advice or ideas.
Sleek, slim, and stunning
A slimmer 7.5 mm frame with a revamped Key Island 2.0, and linear camera cluster give you more style with less bulk. It comes in Black, Grey, and Blue.
Triple cameras to capture more details
The Galaxy A17 5Gs triple-camera array, with a 50 MP wide, 5 MP ultra-wide, and 2 MP macro lens, frames every scene with precision. Seamlessly shift from sweeping landscapes to close-ups in vibrant colour and clarity to capture lifes moments.
Performance that powers your day
With its 2.4 GHz octa-core processor, the Galaxy A17 5G delivers smooth HD streaming, responsive gaming, and seamless social sharing.
Stay current with 6x OS upgrades and security updates
Keep your device current and your info protected with 6x OS upgrades and 6 years of security support.
Protection for the real world
Splash protection from IP54 and scratch defense from Corning® Gorilla® Glass Victus® means you can focus on what matters.
Ultra-fast 5G speed in your hands
Get the 5G advantage. Galaxy A17 5G delivers ultra-fast connectivity for streaming, gaming, and sharing on the go. Enjoy smooth video calls, fluid gameplay, and rapid downloads—trusted, high-speed 5G at work.
Circle it, Find it
Simply Circle to Search. Just circle the text or object you desire and get search results effortlessly.
All new One UI
With a new intuitive look and upgraded usability, One UI 7 makes Galaxy A17 5G easy to use.
Share files in the moment
Use Quick Share feature to effortlessly send files between devices within or outside of Samsung Galaxy, including iOS and PCs.
Switch effortlessly from iOS
Switching from iOS is so easy! Thanks to Smart Switch, you can transfer your photos, videos, contacts and apps effortlessly.
| Display diagonal: | 6.7 “ |
|---|---|
| Display resolution: | 1080 x 2340 |
| Internal storage capacity: | 128 GB |
| Mobile network generation: | 5G |
| Operating system installed: | Android 15 |
| Processor family: | Samsung Exynos |
| Product colour: | Black |
| Weight: | 0.192 kg |
| RAM capacity: | 4 GB |
| SIM card capability: | Dual SIM |
| Rear camera resolution (numeric): | 50 MP |
| Front camera resolution (numeric): | 13 MP |
| Energy efficiency class: | B |
| International Protection (IP) code: | IP54 |
| Repairability class: | C |
| Repeated free fall reliability class: | B |
| Battery endurance in cycles: | 1200 |
| Battery capacity: | 5000 mAh |
| Compatible memory cards: | MicroSD (TransFlash) |
No account yet?
Create an AccountWe use cookies to improve your experience on our site. By using our site, you consent to cookies.
Manage your cookie preferences below:
Essential cookies enable basic functions and are necessary for the proper function of the website.
These cookies are needed for adding comments on this website.
These cookies are used for managing login functionality on this website.
Stripe is a payment processing platform that enables businesses to accept online payments securely and efficiently.
Service URL: stripe.com (opens in a new window)
Statistics cookies collect information anonymously. This information helps us understand how visitors use our website.
SourceBuster is used by WooCommerce for order attribution based on user source.
You can find more information in our Cookie Policy and Warranty Terms.